Sokszor az adatainkkal fizetünk az ingyenes tartalomért

forrás: Prím Online, 2015. július 13. 17:20

Egy felmérés szerint az online oktatási tartalmakért ötven, az online televíziós tartalmakért 42 százalékkal többet költöttünk a tavalyihoz képest. A táblagépeket is négyszer gyakrabban használtuk, mint tavaly.

Ideje leszámolni azzal a tévképzettel, hogy az internet ingyenes. Valóban sok minden elérhető díjmentesen a világhálón, de egyre több az olyan tartalom is, amihez gyorsan, de pénzért juthatunk hozzá.

 
Egy idei felmérés szerint, amely azt vizsgálja, hogyan viszonyulnak a magyarok a modern technológiához, kiderült, hogy a netről letölthető könyvekért, jegyzetekért, az úgynevezett online edukációs tartalmakért ötven százalékkal többet költöttünk a tavalyihoz képest, és 42 százalékkal többet fizettek az online televíziós tartalmakért. A táblagépeket is négyszer gyakrabban használtuk, mint tavaly, átlagosan naponta egy órát. Mindezek ellenére a megkérdezettek közül például filmek letöltésére senki sem költött, file-megosztó, file-cserélő oldalakat használnak hozzá.
 
Kiss Gergely, a GKIeNET Internetkutató és Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója a Kossuth Rádió Napközben című műsorában elmondta: Magyarországon még nem jelentősek az online tartalomra szánt költések, az azonban kétségtelen, hogy amikor egy alacsony bázisról a piac elindult fölfelé, évenkénti ötvenszázalékos növekedések tapasztalhatók.
 
Az oktatási tartalmakat jellemzően nem a lakosság, sokkal inkább az oktatási intézmények és a könyvtárak vásárolják.
 
A tartalomfogyasztást az életkor is meghatározza. A fiataloknál a kép- és videótartalom vezet, s ez később fokozatosan változik. Kiss Gergely érdekességként említette, hogy a tartalomfogyasztásban a tévénézés aránya nem csökkent, az aktív-passzív tévénézésé azonban rendkívüli mértékben változik a passzív televíziózás javára. Továbbra is átlagosan négy órát töltünk tévézéssel, csak nem annyira figyelünk oda, közben tabletezünk, internetezünk.
 
Abban is jelentős eltérések vannak, hogy egy napon belül, milyen eszközt használunk inkább. A tabletezés csúcsideje például este kilenc óra utánra tehető, vagyis sokan elalvás előtt, az ágyban használják, s ez leginkább a 30-40 év közötti nőkre jellemző.
 
A Digitális Tudás Egyesület elsősorban gyerekekkel áll kapcsolatban. Farkas Zoltán projektmenedzser a fiatalabb korosztályról elmondta: a televíziót leginkább háttérzajként használják. A tévéfogyasztás megnövekedése mögött a platformok megnyitása áll, ma már streamen keresztül tableten, okostelefonon is lehet tévét nézni.
 
Farkas Zoltán úgy véli, nem költünk többet tartalomra, mint korábban, csak ma már nem a könyvesboltban és a CD-üzletben vásárolunk, hanem az online térben.
 
A projektmenedzser hozzátette: a háztartásokban ma már jellemzően van számítógép, tablet, okostelefon, a mai fiatalok már beleszületnek ezekbe az eszközökbe, jobban kezelik őket, mint a szüleik, a tudatosság azonban hiányzik. A Digitális Tudás Egyesület épp ezért igyekszik felhívni a figyelmet minden lehetséges fórumon az adatvédelemre. Rengeteg ingyen elérhető tartalom van, viszont sok esetben az adatainkkal „fizetünk érte”.
 
Forrás: Hirado.hu
 
Kulcsszavak: GKIeNET felmérés

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Compliance-szakemberi szerepben teszteli az AI-t a KPMG

A Joint Venture Szövetség (JVSZ) által rendezett Innovációra Magyar! konferencián számolt be a KPMG Magyarország munkatársa arról a kísérletükről, melynek keretében gépi tanulási modell fejlesztésével támogatták a vállalati anyagok feldolgozásának folyamatát. A vonatkozó szabályzatoknak való megfelelőség ellenőrzésére bevetett mesterséges intelligencia egyelőre nem helyettesíti a szakértői munkát, azonban jelentősen gyorsítja a folyamatot, 80% feletti hatékonyságú dokumentációs alapot hozva létre. Így a fennmaradó időben az emberi beavatkozás a nagy figyelmet igénylő, alaposabb elemzést tudja elvégezni.

2024. május 18. 13:59

A műholdas távközlés szerepe óriási mértékben nőtt

A legújabb űrtávközlési technológiák, a műholdas szolgáltatások és az űrkutatás álltak az idei Távközlés Világnapjához kapcsolódó konferencia fókuszában. A győri Széchenyi István Egyetem (SZE) eseményén kiosztották a Dr. Magyari Endre-díjakat is, amit idén Dr. Gschwindt András és Petres István hírközlési szakemberek vehettek át. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) az esemény kiemelt támogatója.

2024. május 18. 12:15

Elhunyt Zsakó László, a hazai számítástechnika tanárképzés elindítója

Életének 67. évében elhunyt Zsakó László, az ELTE Informatikai Kar Média- és Oktatásinformatika Tanszék nyugalmazott egyetemi docense, a Neumann János Számítógép-tudományi Társaság Tehetséggondozási Szakosztályának vezetője.

2024. május 18. 10:24

Prémium gaming élmény a felhasználóknak

A 48,9" hüvelykes (124,3 cm) Philips Evnia 49M2C8900L gaming monitor tele van erőteljes funkciókkal: QD-OLED panel, 32:9 SuperWide kijelző, 5120x1440 felbontás, 144 Hz, Ambiglow és DTS hangzás teszik a kiváló minőségű Evnia 8000 sorozat új tagját igazán figyelemfelkeltővé.

2024. május 17. 19:28

Buszos útdíjfizetés – az első időszak tanulságai

A legtöbb busz a legkevésbé szennyező kategóriába tartozik, a külföldi járművek az autópályákat használják, míg a hazai személyszállítók harmada inkább az olcsóbb útvonalakat választja és a legtöbb vállalkozás felismerte, hogy a használatarányos útdíjfizetés kényszerét minőségbiztosítási fejlesztésekre is lehet használni – ezek a legérdekesebb megállapítások az útdíjfizetés bevezetése óta eltelt időszakból.

2024. május 17. 17:30

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Utazási konferencia az Angyalok városában

XX. E-KERESKEDELMI KONFERENCIA BY SAMEDAY

2024. május 17. 14:47

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59