A Huawei megoldásával percek alatt észlelhetők a napelemek meghibásodásai

forrás: Prím Online, 2021. július 14. 12:22

A helyszíni vizsgálat körülményessége miatt a napelemek hibái sokáig rejtve maradnak, teljesítményük csökkenése pedig lassítja a zöld beruházások megtérülését. A Huawei Smart I-V Curve Diagnosis távdiagnosztikai megoldása az I-V görbék big data információn és AI modellezésen alapuló intelligens elemzésével orvosolja ezt a problémát. 

A Huawei jól bevált AI Boost Smart I-V Curve Diagnosis görbediagnosztikai megoldását, amely mesterséges intelligenciát (AI) alkalmaz a napenergia rendszerek üzemeltetésére és karbantartására (O&M), a vállalatok 20KTL alatt ingyenesen, afölött éves előfizetéssel, szolgáltatásként használhatják.

 

 

A naperőmű-beruházás maximális megtérülésének legjobb módja, ha a napelemek minél több energiát termelnek. A napelemek állapota 20-30 éves élettartamuk során fokozatosan romlik, és ez energiatermelő képességüket is mérsékli. A TÜV iparági kutatása a 12 GW összkapacitást képviselő fotovoltaikus (PV) erőművek 30 százalékánál tárt fel problémákat, és ezek 50 százalékát a modulok meghibásodására vezette vissza, vagyis a jelenség 1,8 GW teljesítményt érintett. Hasonló eredményre jutott a Mannheimer Insurance AG felmérése is, amely a telepített napelemek 10 százalékánál talált modulhibát. Egy naperőmű teljesítményét nemcsak a napelemek minősége befolyásolja, hanem az is, hogy a hiba diagnosztizálása mennyi időt vesz igénybe. A Huawei távdiagnosztikai megoldása éppen erre az észlelési problémára kínál ideális megoldást.

 

 

A jelleggörbék intelligens elemzésével a Huawei Smart I-V diagnosztikai megoldása percek alatt képes távolról kimutatni a napelemek 14 különböző típusú hibáját, amelyet okozhat többek között a feszültségromlás (PID-hatás), a rétegleválás (EVA delamináció), a cellák és az üvegburkolat repedezése, a hőcsapdák kialakulása, a panelek elszíneződése, és a fémalkatrészek korróziója.

 

 

A napelemek helyszíni ellenőrzése során a lehetséges hibák sokfélesége, és a PV naperőművek nagy kiterjedése és elosztott elhelyezkedése egyaránt megnehezíti a hibák felderítését. Egy működő naperőműben a karbantartó cégek az AC oldali meghibásodásokat jellemzően hatékonyan kezelik – ebben nagy tapasztalattal bírnak világszerte –, a DC oldali, a napelemek oldalán jelentkező hibákat azonban csak manuális ellenőrzéssel tudják feltárni, amely nagyon időigényes. Például egy 100 MW-os naperőmű kézi átvizsgálása általában egy hónapig tart.

 

Az ilyen problémák teljes körű megoldására és a nagyszámú panel hibaelemzésének gyors elvégzésére a Huawei Smart I-V Curve Diagnosis az ajánlott megoldás.

 

 

Míg egy karbantartó a helyszínen egy munkanap alatt a stringek mindössze 1-10 százalékát tudja ellenőrizni, és jelentését ezt követően manuálisan írja meg, a Smart I-V alkalmazás mindössze pár perc alatt szkenneli a stringek 100 százalékát. Egy 100 MW-os teljesítményű PV naperőmű esetében például 15 perc alatt előállítható a részletes jelentés. A Smart I-V mesterséges intelligenciája, amely 14 különböző hibára utaló mintát ismer fel, elemzi a mérési adatokat, összeveti a jelleggörbéket, és automatikusan jelentést készít, amelyben javaslatokat ad a karbantartóknak és üzemeltetőknek az észlelt problémák elhárítására. Az intelligens megoldás további előnye, hogy a távdiagnosztizálás alatt az inverterek zavartalanul működnek.

 

A Huawei Smart I-V Curve Diagnosis okos görbediagnosztikai megoldását a vállalatok szolgáltatásként használhatják. Az éves előfizetés aktiválásához a PV naperőmű nevét és az inverterek szériaszámát (ESN) kell megadni a Huawei helyi viszonteladójának. A távdiagnosztika megkezdéséhez pedig az inverterekhez előfizetett licenceket és a panelek adatait is mindegyik stringhez fel kell tölteni a Huawei FusionSolar monitoring portálra.

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

A vállalatok többsége digitálisan még éretlen, ha a HR folyamatok automatizációjáról van szó – derült ki egy friss felmérésből. A munkavállalók azonban korántsem tartanak annyira az AI előretörésétől, mint gondolnánk: mindössze tíz százalékuk gondolja azt, hogy a mesterséges intelligencia ténylegesen veszélyeztetné az állását. A kutatás arra a kérdésre kereste a választ, hogy a technológia gyors ütemű változása mellett mire számíthatnak az álláskeresők, a munkavállalók és a munkaadók a közeljövőben. 

2024. május 6. 18:10

Növényvédelmi drónpilótaképzést indít a Széchenyi-egyetem, az ABZ Drone és a CloudIA

A Széchenyi István Egyetem, az ABZ Drone Kft. és a Cloud for Intelligent Airplace Zrt. (CloudIA) együttműködési megállapodást kötöttek, amelynek keretében növényvédelmi drónpilóta-képzést indítanak, először május végén. Az oktatás az Albert Kázmér Mosonmagyaróvári Karon valósul meg, elérhetővé téve a legmagasabb szintű drónképzést a régió szakemberei számára.

2024. május 6. 11:50

Mitől lesz okos a jövő hálózata

A jövőben a megújuló energiaforrások arányát növelnék a legtöbben, 2030-ra pedig a digitalizáció és az energiaellátás zöldülése a legmarkánsabban megmutatkozó igény - derül ki az E.ON Hungária Csoport reprezentatív kutatásából. A vállalatcsoport felkészülve a jövő kihívásaira, az elkövetkező években 1 milliárd eurót tervez költeni áramhálózatának fejlesztésére Magyarországon és folyamatosan keresi és alkalmazza azokat a megújuló energia használatát segítő innovatív eszközöket, amelyek a hálózat stabilitását és rugalmasságát szolgálják.

2024. május 6. 10:26

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55