Hatalmas üvegtáblákat mozgat az ABB robotrendszere

forrás: Prím Online, 2020. július 8. 16:51

Az ABB legnagyobb terhelhetőségű, többfunckiós robotjával valósult meg a Guardian Orosházi síküveggyárának új, biztonságos, hatékonyabb, gyorsabb üvegtábla rakodási rendszere. 

A Guardian Glass a Guardian Industries egyik fő üzletágaként a világ egyik legnagyobb üveggyártója, mely síküvegből, bevonatos üvegből és feldolgozott üvegből készült termékeket gyárt. A világ különböző országaiban 25 float-üveg (síküveg) gyárat működtető Guardian Glass kereskedelmi és lakóépületek külső és belső üveg felületeihez, valamint járművekhez és műszaki cikkekhez gyárt float- és feldolgozott üvegtermékeket. A Guardian üvegtermékei egyaránt megtalálhatóak az otthonokban, irodákban, autókban és a világ legjellegzetesebb építészeti látványosságaiban. A Guardian Glass Tudományos és Technológiai Központ a lehető legfejlettebb technológia segítségével folyamatosan új üvegtermékek és megoldások létrehozásán dolgozik, hogy az ügyfelei megláthassák, ami lehetséges.

 

 

Az orosházi síküveggyárban szükségessé vált egy gyors és hatékony üvegrakodási rendszer kialakítása, amely mindenben megfelel a követelményeknek.

 

Közös munka és az ABB gripperes robotja volt a siker kulcsa 

Alapos egyeztetések után az ABB IRB 8700 gripperes robot, minden kihívásnak megfelelt. A gripper egy vákuumos fogószerkezet, melyből 16 darabot szereltek fel a robotra. A fogószerkezetben keletkező vákuum segítségével a robot 12-16 ponton fogja meg az üvegtáblát és tudja a vákuum által keltett erővel tartani. A legnagyobb kihívást éppen ez okozta. Teljesen máshol és más erővel kell megfogni egy papírvékony, alig néhány kilós hatalmas üvegtáblát, mint egy akár 8 m2-es, több száz kilogrammos üveget. A megfogott és a vákuummal tartott üvegtáblát a robotnak milliméter pontosan kell úgy a helyére tenni, hogy közben az álló üvegtáblát el kell forgatni fekvő helyzetbe. A folyamat közben az üvegnek sérülésmentesnek kell maradnia.

 

A projektben az ABB már a kezdeti lépésektől együtt dolgozott az Entra-Sys Kft.-vel és a 3i Kft.-vel, mely segített a mechanikai munkákban és a vezérlési feladatokban. Az üzembehelyezésig rengeteg tesztelésen, szimuláción keresztül vezetett az út, míg végül tökéletesítették a hatalmas üveglapokat megtartó fejet. 

 

 

Ezt tudja az új üvegtábla rakodási rendszer

Az új üvegtábla rakodási rendszer erőssége, hogy a hatalmas - akár 2600 milliméterszer 3210 milliméteres táblákat – akkor is biztonságosan, és gyorsan tudja függőleges helyzetből vízszintes helyzetbe rakni, ha az üveg 16 milliméter vastag (ez az üvegtábla 350 kilós) és akkor is, ha mindössze 2 milliméteres, leheletvékony üvegtábla mozgatása a feladat. 

 

Az ABB robotja egy forgó állványról egyesével szedi le ezeket a hatalmas táblákat úgy, hogy az üvegeket a típusuknak megfelelő helyre rakja, miközben kiválasztható, hogy melyik oldaluk nézzen felfelé. Ehhez szükség volt arra, hogy a legapróbb részletekig ki legyen számolva az egyes üvegekhez tartozó lerakási pálya és meg legyen határozva, hogy a különböző táblákkal dolgozva a robot milyen gyors és milyen irányú irányváltoztatásokat tehet. A tervezés egyik fontos eleme volt, hogy az üveg sarkai semmihez ne érjenek hozzá, illetve figyelni kellett, hogy a vákuum miatt összetapadó üvegtáblák a leemeléskor ne sérüljenek, és ne törjenek el. Lerakáskor a vákuumtappancsok légrobbantással engedik helyére a táblákat. 

 

 

Az alábbi, a robot működését szemléltető videóban Károlyi József, a Guardian Orosháza Operations Managere és Harvich Zsolt, az ABB Kft. értékesítő mérnöke érdekes tényeket mondanak el a projektről és a robot által végzett munkáról: 

 

 

Az új robot számokban

Az új üvegtábla rakodó robot, az IRB 8700-as kétféle konfigurációban áll rendelkezésre: az első esetben a robot karja 4,2 méterre ér el, és a robot terhelhetősége 550 kilogramm. A másik konfigurációban a kar 3,5 méterre nyúlhat, és 800 kilogrammot is elbír. A rakodási sebessége és hatékonysága kiváló, 35 másodperc alatt rak le 2 üvegtáblát. Szintén egy új változás a robot bevezetésével, hogy ha valamilyen okból mégis eltörne egy üveg, akkor sem kell megállítani a munkát, az haladhat tovább.

 

 

A robot további előnye, hogy emberi beavatkozás nélkül dolgozik (gépkezelői felügyeletre lehet szükség, melyet az ABB a projekt átadásakor leoktatott) és az ABB vállalta a robot teljes körű szervizelését is.

 

Kulcsszavak: ABB robot automatizáció

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Jön a MI Expo! Kiderül, hogyan formálja át az iparágakat az AI

Vajon lesz értéke az emberi munkának az AI-korszakban? Milyen munkaerőt tud kiváltani az AI már 2024-ben? Hogyan változtatja meg a munkaköröket a technológiai forradalom? Ilyen és efféle kérdéseket fognak körbejárni a MI Expo előadói június 11-én a Lurdy Házban. A rendezvény célja, hogy betekintést engedjen a kkv-k számára az iparágukat érintő legfontosabb változásokba.

2024. április 24. 13:11

A Rakuten Viber elnyerte a SOC 2 Type 2 tanúsítványt

A Rakuten Viber, a világ egyik vezető kommunikációs platformja, amely nagy hangsúlyt fektet a biztonságos és privát kommunikációra, sikeresen teljesítette a Service Organization Control (SOC) 2 Type II tanúsítványt. A SOC 2 az American Institute of Certified Public Accounts (AICPA) által kidolgozott ellenőrzési szabvány. Szigorú keretrendszerét úgy alakították ki, hogy biztosítsa az ügyféladatok biztonságát, rendelkezésre állását, bizalmas jellegét és védelmét.

2024. április 24. 11:38

Újabb húszezer laptopot szállít a Delta Systems Kft. az iskoláknak

A tavaly őszi szállítás után idén újabb, csaknem 20 ezer laptopot kapnak Békés, Jász-Nagykun-Szolnok, Baranya és Somogy vármegye diákjai a Delta Systems Kft. közreműködésével mintegy 4 milliárd forint értékben. A Klebelsberg Központ nevében eljáró Digitális Kormányzati Ügynökség (DKÜ) a csaknem húszezer darab notebook beszerzésével kapcsolatos közbeszerzés nyerteseként nevezte meg a Delta Systems Kft. vezette konzorciumot, mellyel a négy vármegye tanulói számára biztosítják a digitális oktatáshoz való egyenlő hozzáférés feltételeit. 

2024. április 24. 10:12

Ezek voltak a legnépszerűbb helyek és személyek az online médiában 2023-ban

Politikusok, sportolók, hazai és külföldi hírességek szerepelnek a leggyakrabban említett nevek között, amelyek megjelentek az online médiatérben 2023-ban. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) 93 népszerű médiafelület – televíziós csatornák, újságok, rádiók honlapjai, valamint hírportálok, közösségimédia-felületek, fórumok és blogok – elemzésével azt vizsgálta, kik álltak a hírek és a közbeszéd fókuszában, valamint azt is, hogy hazánk és a nagyvilág helyszínei közül melyek szerepeltek a legtöbbet.

2024. április 23. 19:24

Factor 4: a legújabb UltiMaker 3D nyomtató gyártósorok támogatására

Az UltiMaker április 22-én bemutatta az UltiMaker Factor 4 új, ipari 3D nyomtatót, amelyet kifejezetten gyártóüzemi felhasználásra, a gyártósorok működési hatékonyságának és megbízhatóságának növelésére fejlesztettek. Az UltiMaker Factor 4 hazai bemutatójára az Ipar Napjain kerül sor a kizárólagos hazai forgalmazó, a FreeDee Kft. standján (A pavilon, 101F).

2024. április 23. 18:00

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50