Hogyan fordítsuk előnyünkre az energiaellátási kockázatokat?

forrás: Prím Online, 2018. november 19. 09:44

Rugalmasnak maradni az egyik legnagyobb kihívás a vállalatok számára. Ide tartozik az üzletmenet folytonosságának biztosítása, egy katasztrófa utáni helyreállítás, de még az egyszerű változásmenedzsment is. 

Bárhogy is nevezzük, rugalmasság alatt a veszélyekhez és a jövőbeni működést fenyegető tényezőkhöz való alkalmazkodást értjük. Egyre több előre megjósolhatatlan kockázat befolyásolja a cégek működését, különösen az energiaellátás, valamint a fenntarthatóság területén. A Schneider Electric az energiamenedzsment szakértőjeként bemutatja az öt legjellemzőbb rizikófaktort, valamint azok hatékony kezelését.

 

Az alkalmazkodó szervezetek képesek hatékonyan kezelni a kockázatokat, ráadásul előnyükre is fordítják azokat. Ehhez azonban rendkívül jól felkészülteknek kell lenniük, különösen az alábbiakban bemutatott, gyorsan tovább terjedő fenyegetések kapcsán, amelyek megoldásához nem elegendők a hagyományos kockázatkezelési módszerek. A vállalatoknak ezekben az esetekben előre kell látniuk a veszélyhelyzeteket, és proaktívan kell szembeszállni velük. 

 

A fizikai infrastruktúra meghibásodása

Az egyre növekvő népesség és energiaigények mellett az energiahálózatok problémamentes működésének biztosítása kiemelt fontosságú. Tipikusan a hálózat fenn-, illetve karbantartására fordított összegek teszik ki a közüzemi számlán szereplő költségek 56 százalékát. Ha ehhez még hozzájárulnak a szélsőséges időjárás vagy az elöregedő infrastruktúra által okozott meghibásodások, illetve az ebből eredő minőségromlás, esetleg szolgáltatáskiesés, az komoly extra költséget okoz az elosztási lánc minden szereplője számára. Nem beszélve az egyre gyakoribb kibertámadások hatásairól. A 2017-ben világszerte 150 országban 300 ezer számítógépet érintő Wannacry támadás például az energiaszolgáltatóknál is leállásokat okozott, de több helyen indirekt károkkal, többek között szellemitulajdon-vesztéssel is járt.

 

Ilyenkor érdemes olyan energiamenedzsment-eszközöket bevetni, amelyek nyomon követik a fogyasztói szokásokat, és intelligens mérőműszerekkel vagy teljesítménykiegyenlítő megoldásokkal képesek reagálni azokra. Hasonlóan hatékony megoldás lehet a mikrohálózatok, illetve a helyben megtermelt megújuló energia használata. A napelemek vagy szélturbinák például képesek annyi energiát előállítani, ami részben vagy egészben tehermentesítheti a hálózatot.

 

 

Globális felmelegedés és erőforráshiány

A globális felmelegedés, az extrém időjárási körülmények és a szűkös erőforrások összefüggenek. Az árvizek, a szárazságok mind negatívan befolyásolják a gazdaságot, növelve a nyersanyagok, a víz vagy az élelmiszerek árát. Ennek hatására megváltozhat a kereslet és a kínálat aránya, a fogyasztói viselkedés, és végső soron akár a népesség elvándorlásához is vezethet. Mindezek elkerülése érdekében a vállalat működésébe muszáj beépíteni a környezettudatos működést támogató folyamatokat. Folyamatosan ellenőrizni kell az erőforrás-felhasználást, és előmozdítani a minimális fogyasztást. Emellett fontos figyelmet fordítani a szén-dioxid-kibocsátás visszaszorítására, valamint ösztönözni a megújuló erőforrások használatát.

 

Politikai és szabályozói változások

Az adott ország aktuális gazdasági vagy politikai helyzete nagy mértékben hatással lehet egy vállalkozás életére. A kormányváltások, az új gazdasági ösztönzők és támogatások bevezetése, illetve a korábbiak kivonása teljesen átírhatja egy szervezet jövőjét. A szabályozásoknak való megfelelés többnyire új üzleti stratégia kialakítását teszi szükségessé, valamint lelassíthatja a beruházásokat, és elnyújthatja a finanszírozási ütemezéseket. Ezenkívül az új előírások hatására növekedhetnek az energiaárak, elsősorban az elosztáshoz és a rendelkezésre álláshoz kapcsolódó tételek.

 

Ezekre a kockázatokra csakis előzetes mentőtervekkel lehet felkészülni, valamint alaposan ismerni kell az adott iparágat és annak szereplőit. A megfelelő előkészületnek köszönhetően a változás bekövetkezése esetén a vállalat tudni fogja, hogy milyen eszközökhöz nyúljon és milyen támogatási lehetőségek állnak rendelkezésre a megoldáshoz.

 

Az energiapiac ingadozása

Az energiaellátás, -kereslet, illetve az energia ára a világon mindenhol eltérő és folyamatosan változik. Függ többek között a szabályozásoktól, a népesség számától, a fogyasztás mértékétől és a hálózat összetételétől is. Ha a menedzsment nincs tisztában a trendekkel, mozgásokkal, akkor óriási pénzügyi kockázatnak teszi ki a vállalatot, ami leginkább a nagy energiafogyasztókat érinti. Megoldást jelentenek és egyben segítenek kialakítani a megfelelő stratégiát az egyes üzletintelligencia-megoldások vagy az aktívenergiamenedzsment-rendszer is. Az aktív energiagazdálkodásként (Active Energy Management, AEM) ismert szemlélet növeli a létesítmények automatizációját és felügyeletét, miközben előrejelző elemzéseket alkalmaz. Az így keletkező, valós idejű adatoknak köszönhetően nyomon követhető és könnyebben optimalizálható az energia beszerzése, használata, valamint a környezeti terhelés is.

 

Egy nyomtatással foglalkozó nemzetközi cég például mindenképpen szerette volna lecsökkenteni az energiaköltségeket észak-amerikai telephelyein. A Schneider Electric régiós piaci szakértői segítettek beazonosítani azokat a területeket, ahol költségcsökkentés hajtható végre. A közműszolgáltatókkal való tárgyalások révén a vállalat így 1,9 millió dollárt takarított meg.

 

Rossz hírnév

Ahogy a vállalatok felelősségre vonhatósága nő, úgy válnak egyre fontosabbá a hírnevet érintő kockázatok, ráadásul nemcsak az adott szervezet, hanem a beszállítók tevékenysége kapcsán is. Gondoljunk csak a közelmúltban nagy port kavart dízelbotrányra. Kutatások alapján a vállalatok piaci értékét 70-80 százalékban a márkanév, a szellemi tőke és a jó üzleti hírnév teszi ki. Legyen szó tehát bármilyen krízishelyzetről, az azonnali pénzügyi veszteségeket (pl. részvényárfolyam csökkenése), valamint bizalomvesztést és a fogyasztók elpártolását is eredményezheti. A közösségi média szerepének előretörésével a folyamat felgyorsulhat, és még szélesebb rétegeket érinthet, a hírnév helyreállítása pedig a krízist követően általában több mint egy évbe telik.

 

A megoldás a kommunikációs szakértőkkel való folyamatos konzultáció és a megfelelő, célzott reakció. Fontos hangsúlyt fektetni a hatékony elő- és utókommunikációra. Emellett hasznos lehet, ha a szervezet rendelkezik benchmarking adatokkal és fenntarthatósági minősítésekkel. Mindezek alkalmazásával sok veszélyhelyzet megelőzhető, illetve kezelhető. 

Megoldás ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Az SAP AI-alapú fejlesztéseivel a gyáripar is átalakul

A termelékenység, a hatékonyság és a precizitás újabb szintje érhető el azokkal az AI-alapú fejlesztésekkel, melyeket az SAP mutatott be az ellátási láncokhoz kapcsolódó megoldásaiban a Hannover Messe kiállításon. A valós idejű adatokból származó, mesterséges intelligencia által felfejtett következtetések abban segítenek a vállalatoknak, hogy jobb döntéseket hozzanak az ellátási láncok egészében, racionalizálják a termékfejlesztést és javítsák a gyártás hatékonyságát.

2024. április 25. 16:31

Kiderült, hogy állnak a magyarok a robotokhoz

Idén is kitárta kapuit a HVG Állásbörze, ahol több mint száz munkaadóval személyesen és hibrid formában is találkozhattak azok az álláskeresők, akik ellátogattak április 17-19-e között a Papp László Budapest Sportarénába. Mindenki kedvence, a Bastion Group robotkutyája is jelen volt az eseményen, ahol hatalmas volt az érdeklődés a robotika iránt.

2024. április 25. 09:56

Innováció a légi szállítmányozásban

A DSV egy hazánkban innovációnak számító, korábban még sosem alkalmazott átvilágítási szolgáltatás elindításával új export légiszállítási lehetőségeknek nyit kaput. A Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér közvetlen közelében található raktárukban már 2-8 Celsius-fokos környezetben is átvilágítási szolgáltatás nyújtására lesznek a továbbiakban képesek, ezzel pedig fellendítik a BUD Airport gyógyszerexport tevékenységét. A fejlesztés egy gyógyszeripari üzleti esemény keretein belül debütált 2024. április 23-án, Vecsésen.

2024. április 24. 19:50

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Ingyenes digitális platform segít a tanároknak és diákoknak az érettségire való felkészülésben

2024. április 20. 11:36

Itt a világ első, Swarovski kristályba ágyazott autós kijelzője

2024. április 10. 14:55

A csevegőprogramokat vizsgálta az NMHH

2024. április 2. 13:14

Megvannak az IAB 2023-as Legjobb szakdolgozat pályázatának nyertesei

2024. március 25. 15:50