Forradalmasító startup ötletek az Óbudai Egyetem hallgatóitól

forrás: Prím Online, 2018. május 16. 08:29

Virtuális valóság környezetből távfelügyelt ipari robotok, menet közben is használható töltőrendszer elektromos járművekhez, távvezérelt háztartási eszközök, fűszernövény-termesztő csomagolás önlocsoló rendszerrel, bluetooth-os lázmérő – ezek nem a jövő eszközei, hanem az Óbudai Egyetem leginnovatívabb hallgatóinak megvalósítható ötletei.

Az Óbudai Egyetem minden évben meghirdeti végzős hallgatói számára a „Leginnovatívabb szakdolgozat” pályázatot, amelyre évről-évre remek startup ötletek érkeznek. A kiemelkedő pénzdíjazás mellett az egyetem mentorálást is biztosít a bemutatott ötletek továbbviteléhez, ha a hallgatók ezt igénylik.

 

Idén az egyetem hat karáról érkeztek pályázatok, a bíráló bizottság külön értékelte az alap-, valamint a mesterképzéses hallgatók dolgozatát. Az előzetes értékelések alapján a hallgatóknak szóban is be kellett mutatniuk szakdolgozatuk innovatív jellegét és az ötletek piaci hasznosítására vonatkozó elképzeléseiket.

 

Az első díjat Varga József, a Kandó Kálmán Villamosmérnöki Kar Műszertechnikai és Automatizálási Intézetének korábbi hallgatója kapta egy Bluetooth-os lázmérőért, amely a piacon található hasonló készülékekhez képest nagyobb pontossággal méri a testhőmérsékletet. A hallgató szakdolgozatában a Bluetooth-os lázmérő hardverének elkészítését tűzte ki célul, valamint a hozzá tartozó szoftvert, amely beállítható időközönként a beteg testhőmérsékletének adatát Bluetooth kapcsolaton keresztül továbbítja a kiválasztott eszköznek.

 

A második helyezett Bartha Béla, a Bánki Donát Gépész és Biztonságtechnikai Mérnöki Kar mechatronikai mérnök hallgatója, aki egy távvezérelt, automatikus működésre is képes kisállat etetőt valósított meg. Az eszköz képes a háziállat környezetének és ivóvizének a hőmérsékletét, valamint a tárolóban rendelkezésre álló, illetve adagolt étel tömegét megjeleníteni, mely hosszabb távollét esetén segít a felhasználónak az étel adagolásában. Internetkapcsolat segítségével a felhasználó távolról is tetszőleges időben indíthat azonnali, vagy akár késleltetett etetést.

 

Jancsó Emese, a Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar ipari termék- és formatervező mérnök szakos hallgatója egy olyan korszerű gyógyszercsomagolást valósított meg, amely az érintett termék piacán javarészt csak koncepció szintjén létezik, s ezzel harmadik helyet ért el. Ötletével a menopauza tüneteit enyhítő, spray formátumú, transzdermális gyógyszeripari termék arculatának és formatervének megújításán kívül korszerű funkciókkal is felruházta a terméket, amely mind a hagyományos, mind az okos eszközöket használó betegek számára felhasználóbarát megoldást nyújt, ez utóbbival figyelmeztető funkcióra is képes.

 

Mesterképzéses hallgatónk, Nemes Gyula Ádám a Neumann János Kar mérnökinformatikus hallgatójaként kapott kategóriájában első helyezést a virtuális valóság (VR) környezetben megjeleníthető és távolról is irányítható ipari robotok és egyéb csuklós gépi berendezésekért. Különleges újítása révén könnyedén illeszthető egy vagy akár több ipari robot tetszőleges környezetbe, megjelenhet a robot mellett a gyártósor modellje a többi robottal és eszközzel, vagy akár a robothoz tartozó prezentációs anyagok és technikai leírások, sőt az oktató és a tanuló is kommunikálhat egymással a virtuális térben a robot mellett. Ezen felül a rendszer egy dinamikusan generálódó vezérlő felületet is tartalmaz, amely jelentős előrelépés az univerzális felhasználhatóság felé.

 

Az Óbudai Egyetem különdíjat adományozott két hallgatónak innovatív ötleteiért. A legjobban kidolgozott ötlet díját Tóth Tibor nyerte el. A Bánki kar mechatronikai mérnök hallgatója az elektromos járművek hátrányainak kiküszöbölésére tett kísérletet, mint például az önkisülés, helyhez kötött töltés, illetve a kis hatótáv. Ezen problémák megoldása elősegítheti az elektromos járművek fejlesztését, elterjedését, továbbá a megújuló energiaforrásokat is előtérbe helyezheti. A kutatás egy napelemes rendszer által modellezett energiahozamon alapult. A fejlesztés eredménye egy, az elektromos járművekhez univerzálisan illeszthető töltőrendszer, ami nem csak parkoláskor, de menet közben is tölti az elektromos hajtással rendelkező eszközt és átlagban 5,7 kilométert képes hozzáadni a napi hatótávhoz.

 

A leggyorsabban piacra vihető ötlet különdíját Sződi Fanni kapta, a Rejtő Sándor Könnyűipari és Környezetmérnöki Kar ipari termék- és formatervező mérnök szakos hallgatója. Olyan különleges fűszernövény-termesztő készlet csomagolását tervezte meg, amely lehetővé teszi a kert nélküli háztartások számára a friss konyhai ízesítők magról nevelését és tartását. A tervezett csomagolás segítségével nevelt növények az önlocsoló rendszernek köszönhetően nem igényelnek sok gondoskodást, ugyanis ehhez az egyenletes nedvességfelvételt biztosító víztartály a fogyasztói csomagolásból alakítható ki. A tartós alapanyagból készült csomagolás áruvédelmet nyújt a logisztikai folyamatokban felmerülő igénybevételek ellen, emellett a felbontás után a növényneveléshez felhasználható, a termék részét képezi, így nem válik hulladékká.

E-világ ROVAT TOVÁBBI HÍREI

Érkeznek az Arctis Nova termékcsalád legújabb tagjai

A SteelSeries, az úttörő Arctis Nova headsetsorozat megalkotója, az eredeti esport márka, amely egyesíti a gaminget a kultúrával, és a gaming- és esport-perifériák világelső gyártója kibővítette az Arctis Nova termékcsaládot az Arctis Nova 5 sorozatú headsetek és a Nova 5 Companion App bevezetésével.

2024. május 16. 18:01

Ezekkel a gumikkal télen is biztosan célba ér a fuvar!

A Bridgestone, a prémium gumiabroncsok és fenntartható mobilitási megoldások globális vezetője bejelentette új prémium téli gumiabroncsát kisteherautók számára. A Bridgestone a Duravis Van Winter ENLITEN-nel a kisteherautó-flották tulajdonosait támogatja a mindennapi téli felhasználás közben, amellett, hogy segít csökkenteni a teljes tulajdonosi költségüket (azt, hogy a termék a teljes élettartama alatt mennyibe kerül a vállalkozásnak).

2024. május 16. 16:22

Teljes mértékben napenergiával működtethető a Lenovo üllői gyárának innovációs központja

Új, a nagy teljesítményű számítástechnikai (HPC) innovációkat ellátó napelemeket telepített a Lenovo üllői gyártóüzeme. A vállalat 2023 októberében átadott létesítményében működő globális innovációs központja ezáltal azt is biztosítja, hogy az ügyfelek 100%-ban napenergiával tesztelhessék a HPC-munkaterhelést.

2024. május 16. 14:43

Így működnek majd a távfelügyelt boltok

A közelmúltban jelentették be, hogy rövidesen Magyarországon is elindulnak az első úgynevezett „hibrid” boltok, melyek nappal a ma ismert formában, a megszokott nyitvatartási időn kívül pedig személyzet nélküli üzemmódban várják a vásárlókat. A lehetőség technikai feltételeiről, illetve a használatának módjáról a megoldást fejlesztő Laurel Kft. május 15-i retailkonferenciáján közöltek részleteket.

2024. május 16. 13:01

Az AGON by AOC bővíti az új G4 gaming termékcsaládot

Az AGON by AOC – a világ egyik vezető gaming monitor* és IT-kiegészítő márkája – bemutatja a G4 sorozat legújabb tagjait az elismert AOC GAMING portfólióból, a 23,8 hüvelykes (60,5 cm) 24G4XE és a 27 hüvelykes (68,6 cm) 27G4XE modelleket. Az idén bemutatott, formabontó, lopakodó repülőgépek által inspirált dizájnnal rendelkező új G4 sorozat, a 24G4X és 27G4X állítható magasságú Full HD modellekkel, valamint a QHD Q27G4X modellel, már elérhető a piacon.

2024. május 16. 11:32

Kövess minket a Facebookon!

Cikkgyűjtő

További fontos híreink

Az IKEA Kreativ megérkezett Magyarországra

2024. május 15. 17:52

Továbbra is Christian Klein az SAP első embere

2024. május 7. 13:17

Magyar siker: Nemzetközi díjat nyert a TIME magazintól a nyelvtanuló-applikáció

2024. május 3. 19:59

Megvannak 2024 legvonzóbb hazai munkaadói

2024. április 29. 11:38